Yaşam

Antibiyotik Vajinal Mantara Yol Açar Mı?

vajinal-mantarin-nedenleri
Yazan modadelisi
Sponsorlu Bağlantılar

Antibiyotik vajinal mantara yol açar mı sorusunun cevabı ne yazık ki evettir ve eğer antibiyotik kullanımından sonra yanma ve kaşıntı hissediyorsanız sebebi vajinal mantar olabilir.

Antibiyotikler

Antibiyotik kullanımı vajinanın asit-baz dengesini bozarak mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Özellikle tetrasiklin ve penisilin grubu olarak bilinen geniş spektrumlu antibiyotikler kullandığında, mantar riski artmaktadır.

Vajinal mantarın belirtileri

Vajinal mantar ile geceleri artan kaşıntı ve yanma hissi nedeniyle vajinadan gelen salgıların miktarı artar, dış genital bölgelerde kızarıklık ve şişkinlik meydana gelir hatta idrarla bölgenin teması sırasında enfeksiyon meydana gelebilir.

Mantar varlığını her zaman akıntılar ile göstermez ancak kadından kadına değişiklik göstermekle birlikte genelde bu akıntı beyaz renkte ve süt kesiği şeklinde görülür.Bu şikayetler hemen değerlendirme ile teşhis edilmesi gereken mantarla birlikte daha büyük sorunlara yol açabilecek olan durumlardır.

Mantara karşı ne yapılmalı

Doktorunuzun uyguladığı tedaviye ek olarak sizde kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz. Naylon ve sentetik kumaşlı çamaşırlar ve g-string gibi rahatsız edici modellerden kaçınmalısınız. Vajinal bölge temizliğine çok dikkat etmeli ve pH dengesini bozan duş jellerini kullanmamalısınız.

Çamaşırları yüksek sıcaklıklardaki sularda yıkamalı ve mutlaka ütülemelisiniz. Çamaşırlarınızı ayrıca sık sık değiştirmeli ve nemle temasından kaçınmalısınız. Nem enfeksiyonu tetikleyecek en önemli neden olacaktır.

Sert tuvalet kağıtları, genital bölgeler için üretilen parfüm ya da kokulu kozmetik ürünlerinden uzak durmalısınız. Dar kıyafetlerden, tampon kullanımından ve kokulu prezervatif kullanmaktan kaçınmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum yazın